آستانه اشرفیه

صنایع دستی

صنایع دستی آستانه اشرفیه با بیش از ۳۴۰ هنرمند و صنعتگر در رشته های مختلف مشغول به کار هستند که مهم ترین آن مروار بافی با بیش از نیم قرن سابقه می باشد. این صنعت توسط استاد محمد حلاج صفت وارد این شهرستان گردیده و شاگردان زیادی تربیت کرده است. مروار یا ترکه از خانواده درخت بید بوده و از شهرستان ملایر به این شهرستان وارد می شود و بخاطر انعطاف پذیری زیاد مروار از آن برای سبد بافی و دیگر محصولات این صنعت استفاده می شود.

زیرانداز های حصیری و انواع سفره و کلاه های حصیری نیز از جمله هنر صنایع دستی بومی می باشد که خود سوغاتی منحصر شهرستان محسوب می گردد.

اقتصادی و کشاورزی

آستانه اشرفیه یکی از حاصل خیزترین زمین های جلگه ای را دارا می باشد، به طوری که از جنبه کشاورزی و اقتصادی اهمیت فراوانی دارد.

برنج

این شهرستان از مرغوبترین و معروف ترین برنج در سراسر ایران بوده که به وسعت ۳۵۰۴ هکتار شالیزار زیر کشت دارد.

بادام زمینی

دومین محصول مهم و از معروف ترین و مرغوبترین در سراسر ایران بوده که ۱۴۹۶ هکتار از زمین های شهرستان هرساله زیر کشت این محصول است.

(همچنین ۲۱۵۳ هکتار زیر کشت انواع محصولات صیفی جات ۲۹۶ هکتار باغ چای، ۱۷۰۰ هکتار توتستان و ۱۷۰ هکتار نیز توتون می باشد.)

جاذبه های گردشگری

پل خشتی تجن کوگه بزرگترین پل خشتی گیلان

درازا ۶۸ متر، پهنا ۴/۲۵ متر، ارتفاع ۶/۳۰ متر، نوع مصالح ساروج و با کف سنگ فرش و جان پناه با آجرهای خشتی به جا مانده از دوران صفویه (واقع در جاده قدیمی روستای پنچاه به تجن کوگه)

پل خشتی نیاکو

درازا ۵۰ متر، پهنا ۵/۸۰ متر، ارتفاع۶ متر، نوع مصالح ساروج و با کف سنگ فرش و جان پناه با آجرهای خشتی (واقع در روستای نیاکو آستانه)

صفرابسته (سه کیلومتری جاده آستانه به کیاشهر)

روستای کیسم

آرامگاه دکتر محمد معین

دکتر محمد معین در سال ۱۲۹۷ ه- ش در شهر رشت به دنیا آمد و پس از تحصیلات ابتدایی برای ادامه تحصیل در سال دوم متوسطه به دبیرستان دارالفنون تهران در رشته ادبی راه یافت. پس از اخذ دیپلم در سال ۱۳۱۳ از دانشکده ادبیات دانشسرای عالی در رشته ادبیات فارسی و فلسفه و علوم تربیتی فارغ التحصیل گردید.در سال ۱۳۲۱ با دفاع از رساله خود با عنوان مزدیسنا و تاثیر آن بر ادب فارسی نخستین فارغالتحصیل دکترای ادبیات فارسی از دانشگاه تهران شد. از مشاغل دکتر محمد معین می توان به تصدی ریاست سازمان لغت نامه دهخدا در سال ۱۳۳۴، عضویت در فرهنگستان ایران در سال ۱۳۳۷، تصدی معاونت اداره دانش سراها در سال ۱۳۲۸، دریافت نشان عالی هنر و ادب از طرف دولت فرانسه در سال ۱۳۴۰، ریاست کمیسیون ادبیات و هنر در نخستین کنگره بین المللی ایران شناسان در سال ۱۳۴۵،دریافت جایزه تام هور از آکادمی ان سی کلوپد، تالیف شش جلدی لغت نامه فارسی و ۱۳ عنوان اثر مهم در گرایش های مختلف زبان و ادب فارسی نام برد. استاد محمد معین پس از پنج سال در حالت کما در ۱۳ تیر ۱۳۵۰ دعوت حق را لبیک گفت و بنا به وصیت وی در آستانه اشرفیه کنار رودخانه حشمت رود واقع در بلوار معین به خاک سپرده شد. روحش شاد و راهش مستدام باد.

بازارهای محلی

روزهای دوشنبه و پنج شنبه

بازار سنتی بادام زمینی آستانه اشرفیه

بازار فروش ظروف سفالی سنتی (گمج) آستانه اشرفیه پشت حرم مطهر سلطان سیدجلال الدین اشرف (ع)

آشنایی با شهرستان آستانه اشرفیه

شهرستان آستانه اشرفیه در ساحل شرقی سفیدرود با وسعت ۶/۴۲۶ هزار کیلومتر مربع در ناحیه شرق گیلان قرار دارد. طول جغرافیایی آن ۵۷ و ۴۹ و عرض جغرافیایی آن ۱۴ و ۳۷ و ارتفاع متوسط آن از سطح دریا ۳ متر می باشد. فاصله این شهرستان تا مرکز استان ۳۶ کیلومتر و تا شهرستان لاهیجان ۸ کیلومتر است. از شمال به دریای خزر محدود می گردد.

محدوده شهرستان شامل دو شهر به اسامی آستانه اشرفیه و بندرکیاشهر می باشد. این شهرستان از دو بخش مرکزی و بندرکیاشهر و شش دهستان و ۱۰۵ روستا و آبادی تشکیل شده و براساس اعلام سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان در سال ۹۰ جمعیت این شهرستان ۹۲/۱۰۸ نفر می باشدکه ۱۳۵/۵۰ نفر جمعیت شهری و ۹۵۷/۵۷ نفر جمعیت روستایی را تشکیل می دهند.

 

گذری در تاریخ شهرستان

شهرستان آستانه اشرفیه که از دیرباز در کتب های تاریخی با نام های کوچان و کوچیان (تاریخ اولجایتو) نام برده می شده به دلیل محل دفن پیکر مطهر حضرت سلطان سیدجلال الدین اشرف(ع) به نام فعلی تغییر نام داده و تاریخ پرتنش این شهرستان از دوران اوایل حکومت صفویه آغاز که بدلیل قرارگیری این شهر در اول منطقه به پیش (شرق گیلان) نوعی پاسگاه و نگهبان دروازه مرزی دو منطقه محسوب می شد که در تاریخ آن دوران در کتاب سفرنامه رابینو کامل آمده است. پل خشتی تجن و نیاکو از جمله بناهای بجا مانده آن دوران می باشد که امروزه با همت سازمان میراث فرهنگی مرمت و مراقبت می گردد و در تمامی ایام آماده بازدید علاقه مندان می باشد.

آستان مقدس حضرت سلطان سیدجلال الدین اشرف (ع)

آن بزرگوار به سال ۱۸۰ قمری در مدینه منوره چشم به جهان گشود و در ۱۴ رمضان سال ۲۳۳ هجری قمری به شهادت رسید و در قریه کوچان پیکر پاکش را به خاک سپردند. این بارگاه شریف در سال ۲۹۱ هجری قمری توسط گوهرشاد خانم بنت کیارستم بناشده است، آن حضرت کوچکترین فرزند حضرت امام موسی کاظم(ع) می باشد.

مجموعه خدماتی رفاهی تفریحی پارک ساحلی جنگلی آستانه اشرفیه

بوستان مادر آستانه اشرفیه

برخی از زیارتگاه های آستانه اشرفیه

  • آقا سید حسن(ع)
  • حرم مطهر شهدا
  • آقا سید محمد(ع)

برخی از مفاخر شهر آستانه اشرفیه

  • دکتر محمدرضا دشتستانی
  • آیت الله وحید
  • استاد دکتر محمد معین
  • سردار عارف شهید مهدی خوش سیرت
  • مرحوم حضرت آیت الله امینیان

نقشه شهر آستانه اشرفیه